do algaz tesisat tesisat

Doğalgaz Tesisatı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dört mevsiminin sahip olduğu tüm özellikleri sıra sıra yaşayan ülkemizde kış ayında rahat ve huzurlu bir kış geçirebilmek için doğal gaz kullanımı şarttır. Isınmak için kullandığımız doğal gaz büyük öneme sahiptir. Peki doğalgaz tesisatı nın nasıl yapılması gerekmekte, nerelere dikkat edilmeli.

Doğal gaz kullanımı ülkemiz de 90’lı yıllar ile birlikte yüksek bir ivme kazanmaya başlamıştır. Yani aslında 90’lı yılların ardından yaygınlaşmaya başlamıştır. Doğalgaz, soğuk geçen kış mevsimleri için değil ayrıca yazın bile dahil olmak üzere ocaklarda kullanılmaktadır. Bu nedenle olmazsa olmaz kriterlerin arasındadır. Peki bu kadar önemli, güvenli fakat yanlış yapılırsa tehlikeli olan doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Doğalgaz Daha Verimlidir ve Kolay Yanar

Teknik olarak kokusuz ve renksiz olan doğalgaz, ateş ile buluştuğunda mavi alevle yanmaya başlar, kömür ve fuel-oil gibi yakıtlara göre çok daha kolay ve verimli yanan doğalgaz, içindeki tüm maddeler yanabildiği için herhangi bir atık da bırakmaz. Kısa zamanda yanabilen doğalgaz, günümüzde birçok farklı alanda hem yakacak hem de hammadde olarak kullanılır.

Doğalgaz aslında teknik olarak kokusuzdur ve rengi de yoktur. Fakat gaz kaçaklarının anlaşılması açısından sarımsak/çürük sarımsak kokusu ile bizlerin ev ve işyerlerine gönderilmektedir. Doğalgaz içerisindeki tüm maddeler artık tamamen yanabildiği için herhangi bir şekilde atık artığı da yapmamaktadır. Kısa zamanda alev alan doğalgaz maaliyetleri düşürmekle birlikte günümüzde pek çok farklı alanda farklı amaçlarla yakacak yada hammadde olarak da aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Evlerimizin içerisinde kullanmış olduğumuz ve döşettiğimiz tesisatlar genelde bölgedeki belediyelere bağlı hizmet vermekte olan doğalgaz firmalarının bağlantıları vasıtası ile yerleşim yerlerine dağıtılır. İnşa edilmiş olan veya inşa edilmekte olan binalar için bu bağlantılara yeni bir tesisat kurulması için bahsettiğimiz bu söz konusu şirketlerden izin alınır. Tesisat yetkilileri tarafından kontrol edildikten sonra eğer herhangi bir uyumsuzluk bulunmuyorsa gaz açım işlemi gerçekleştirilir.

dogalgaz tesisat tesisat

dogalgaz tesisat

Yanlış Kurmak Tehlikelidir

İşi her zaman tesisat konusunda bizler gibi uzman firmalara yaptırmanız gerekmektedir. Doğalgazın güvenli ve sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için bazı şartlar gereklidir. Bunlar kombi, doğalgaz kazanı, vanalar, ana emniyet vanası, basınç regülatörü, kolonlar, doğalgaz boru ve doğalgaz dağıtım hatları gibi pek çok etkenden oluşmaktadır.

Çevre temizliği ve sağlık açısından da oldukça avantaj sağlayan doğalgaz sistemlerinde tehlikeli durumların oluşmaması açısından tesisat hususunda dikkatli çalışmak gereklidir. Bu sistemler çokça güvenli ve sağlıklı olsa da kurulum esnasında yapılabilecek yanlışlar tehlikeli durumlara yol açabilir.

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Doğalgaz tesisatı kurulum faaliyeti öncelikle kurulacak tesisatın vana ve boruları için geçiş yerleri belirlenerek başlar. Duvarların hangi noktalardan delineceği kararlaştırıldıktan sonra, ölçüleri alınan boruların kelepçeler ile sabitlemesi yapılır. Ardından, yakıcı nitelik taşıyan cihazların vana ve makaronlu flexleri montajlanır. Boruların geçişi için açılan duvar delikleri alçı ile kapatılırken, sayaç bağlantı noktalarında bulunan test nipeli sayesinde U manometreleri ile ön test gerçekleştirilir.

Doğalgaz tesisatında kurulum faaliyeti ilk olarak kurulacak olan tesisatın projesine göre vana ve boruların geçiş istikameti belirlenerek başlanılır. Duvarların nereden delineceği hangi taraftan boruları geçeceği kararlaştırıldıktan sonra boruların sabitlemesi kelepçeler aracılığı ile yapılır. Ardından yakıcı nitelik taşımakta olan cihazların vana ve makaronlu flexleri de montajlanır. Boruların geçiş işlemi için açılan duvar delikleri alçı ile kapatılıp sayaç noktalarına test nipeli ile U manometreleri ile ön testlerden geçirilir.

Ekibimiz

Ekibimiz olarak yılların verdiği tecrübe ile evinizin tesisatı için en uygun şekilde gerekli projeyi çıkartıyor uygun şekilde hesapladıktan sonra tesisatın montaj işlemine başlamaktayız. Montaj işleminden sonra her kısım güzelce kontrol edilip test edildikten sonra kullanıma hazır olarak teslim edilmektedir.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir