Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatı, yapılmadan önce bir proje oluşturulur. Proje üzerinde yer alan teknik detaylar ise görsel bir halde sunulur. Yada bunun için tüm doğalgaz tesisatını da ayrıntılar eşiğinde gösteren bir proje çizimi diyebiliriz.

Tesisatın içindeki tüm elemanlar, bağlantılar, hatlar planda yer alır. Doğalgaz proje çizim işlemleri çeşitli ayrıca pahalı yazılımlar vasıtası ile bilgisayar üzerinde yapılır. Çizilen bu projeler ayrıntılı bir şekilde çizilmeli, gerçekle çelişmemeli ve tesisat sisteminde yer alacak tüm önemli noktaları göstereceğinden ayrıntıları ile planlanmalıdır. Doğalgaz projeleri ise doğalgaz şirketine ait yada doğalgaz şirketinden onay almış uzman mühendisler tarafından çizilmektedir.

Petek Temizleme, Petek Temizliği, Petek Yıkama, Robotlu Petek Temizleme, Cihazla Petek Temizleme, Kameralı Petek Temizleme

Petek Temizleme, Petek Temizliği, Petek Yıkama, Robotlu Petek Temizleme, Cihazla Petek Temizleme, Kameralı Petek Temizleme

Doğalgaz tesisat projelerinin çizimlerinde hata veya eksikler olması halinde proje dağıtım şirketi tarafından reddedilecektir. Bu sebeple onaylı ve işinde yetkin firmalara başvurarak proje çizimi yaptırılmalıdır.

Doğalgaz tesisatı çizilirken ve planlanırken hata yada eksik yer alırsa çizilen bu proje, dağıtım şirketi tarafından onaylanmayacaktır. Bu nedenle onaylı ve işinde uzmanlaşmış firmalara başvuru yapılıp projenin çizdirilmesi önem arz etmektedir.

Doğalgaz tesisatının döşenmesi

Doğalgaz kullanıma açılmadan önce doğalgaz projesi için çizilmiş projeye uyumlu bir şekilde tesisatın da döşenmesi gereklidir. Tesisatın eksiklik olmadan ayarlanması ile birlikte tesisat döşenebilir.

Doğalgaz projesine göre uygun ve yeterli yapılmış olan tesisatın döşenme aşaması son derece önem arz etmektedir. Doğalgazın güvenlik bakımından önem arz ettiği için güvenli bir şekilde kullanmak için tesisatın uzman kişiler tarafından dikkatli ve projeye uygun şekilde döşenmesi gerekmektedir.

Doğalgaz tesisatında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Doğalgaz tesisatında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Uygulama projeye bağlı kalınarak dikkatli ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Kullanıcıların güvenliğinin kesinlikle sağlanması gerektiğinden bu şartlar projeye uygun tesisatlar olarak onaylanarak kullanıma açılmaktadır. Tesisat yapımında uyulması gereken bazı çok önemli kurallar vardır.

Doğalgaz tesisatında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Doğalgaz boruları rahatlıkla görülebilecek ve herhangi bir problemde yada gerekildiğinde müdahale edilebilecek bir durumda döşenmelidir. Duvar işinde olmaması gereklidir. Çünkü böyle bir durumda borulara ulaşmak da zorlaşmaktadır.
  • Bağlantılar asla sızdırmamalı ve bunun için de dikkat ile birlikle keten ve sızmaması için macun kullanılmaktadır.
  • Çelikten yapılmış olan gaz taşıyan boruların herhangi bir tehlike durumunda ulaşılması kolay bir yerden binaya giriş yapması gerekmektedir. Ana gaz borusu ve ana kapatma vanası da her türlü tehlikeye ve darbelere korunaklı bir biçimde monte edilmesi gerekmektedir.
  • Borular konsol ve kelepçeler vasıtası ile güvenli bir şekilde duvara sabitlenmek zorundadır.
  • Herhangi bir durumda yangınlara karşı dayanıklılığı olan tesisat ürünleri kullanılmalı ve doğalgaz boruları ile elektrik tesisatları arasında en az 20cm fark bırakılmalıdır.
  • Borular paslanmaya karşı dayanıklı borulardan seçilse bile nem ile teması mümkün olduğunca az tutabilmek adına konumlandırılmak zorundadır.
  • Doğalgaz tesisatı tamamlandıktan sonra statik elektrik oluşmuş olma riskine karşın statik elektrik topraklanarak alınmalıdır.

Doğal gaz, yaşamı tehdit etmeyen, güvenli ve temiz bir enerji kaynağı olarak da görülmektedir. Bu nedenden dolayı yine de doğal gaz kullanımı üzerindeki en büyük problem gaz kaçağıdır. Bu nedenden dolayıdır ki doğalgaz tesisatı güvenli bir biçimde kurulmalı ve çalışır olması gerekmektedir. İşlemlerin işinde tamamen uzman bir ekip tarafından yapılması ve yetkililerin onayını alarak da hizmet sağlaması oldukça önemşi bir durumdur. Aynı zamanda kullanıcıların güvenlik uyarılarına uyması ve bu güvenlik uyarılarının bilincinde hareket etmesi gerekmektedir.

Tesisatçı ara olarak doğalgaz tesisat hizmeti, petek temizleme hizmeti, petek yıkama hizmeti, robotlu petek temizliği, cihazla petek temizliği, kameralı petek temizliği gibi pek çok hizmeti sizlerle buluşturmaktayız.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir