Yazılar

Peki kombi basıncı neden düşer

Kombi Basıncı Neden Düşer? Sorusunun Cevabı

Cihaz ile olduğu kadar tesisat ile de komplike çalışan bu sistemin bir çok arıza durumu olabilir. Örneğin kombinin içerisinde bulunan elektronik kartın arıza vermesi, havalandırma sisteminde meydana gelen aksaklıklar, tesisatta meydana gelen ve basınçla alakalı olan veya su kaçağı şeklinde oluşabilecek ana başlıklar halinde arıza kayıtlarına rastlamak mümkündür. Bu arızaların en başında gelen maddelerden birisi de basınçla ilgili olanlardır. Peki kombi basıncı neden düşer? Şimdi biraz bu sorundan bahsedelim. İki madde halinde cevap verecek olursak; 1- Bu sorun neden kaynaklanıyor 2- Yapılması gerekenler nelerdir?

İnsanoğlunun yaşayabilmesi için hayati önem taşıyan yeme, içme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarından bir tanesi de ısınmadır. Isınma eskiçağlardan olan mağara dönemlerinde bile arazi ve ormanlık alanlardan toplanan çalı çırpı, kuru ot ve kağıt gibi materyallerin toplanarak yakılması sonucu giderilmeye çalışılan zaruri bir ihtiyaçtır. Yeni çağ ve modern çağ gibi devirlerin geçilmesi ve meydana gelen yenilikler sonucunda insanlar evlerinde yaşayarak bu ihtiyaçlarını sırasıyla soba, kalorifer kazanlı sistem ve en sonunda ise kombilerin icadı ile birlikte rahat, temiz ve konforlu bir şekilde karşılamış bulunmaktadır. Kombi ilk kez 90’lı yıllarda ülkemizde kullanılmaya başlandı ve hala özellikle soğuk kış günlerinde evlerimizin baş köşelerinde değerli bir eşya niteliğinde yerini muhafaza etmeye devam etmektedir.

Değeri havaların soğumasıyla birlikte daha iyi anlaşılan kombilerin bakımlarının en az senede bir defa yapılması gerekmektedir. Sadece ısınma amaçlı olmayan bu cihazlar yaz aylarında bile sıcak su ihtiyacımızı gidermek için de kullanılıyor. Kış aylarının başlaması ile birlikte start verilen kombi ve peteklerin açılarak çalıştırılması durumu, ülkemizde yaşanılan bölge ve illerin durumuna göre 3 ile 6 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Şimdide kombilerin arıza yapma durumlarına göre nasıl hareket etmemiz gerektiğinden bahsedelim biraz.

Teknik Bilgiler Işığında Kombi Basıncı Neden Düşer?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kombilerdeki verimlilik oranı elektrik, su ve gaz tesisatlarının birlikte uyumlu bir şekilde çalışması ile orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Bu üç unsurdan herhangi birinin çalışmasındaki düzensizlik cihazımızı olumsuz olarak etkileyecektir. Bu yazımızdaki ana başlık olan kombi basıncı neden düşer? kısmından hareketle kullanıcılarımızı bu konuda biraz bilgilendirmek, soğuk kış günlerinde ısınma ihtiyaçlarının sekteye uğramaması için birkaç teknik bilgi ve tüyo vermek istiyorum.

Kombilerin üzerinde içerideki suyun basınç değerini gösteren anolog veya elektronik bir bar göstergesi bulunur ve ideal olan basınç değeri 1.5 ile 2 bar arasıdır. Çalışma sistemi şöyle gerçekleşir; kombinin içerisinde bulunan su eşanjör dediğimiz parçadan geçerek ısınır ve peteklere pompalanır. Suyun basıncı 1.5 un altına düşerse, sirkülasyonun devamını sağlamak için kombi pompası çok fazla çalışmaya başlar. Bu durumda ısınma yeterli seviyede olmadığı için verim alınamaz ve doğalgaz tüketimi azami oranda artar. Bu cihazlardaki su seviyelerinin düşme süresi birkaç ay ile sınırlı kalırsa anormal bir durum değildir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa alt kısımda bulunan küçük vana açılarak su takviyesi yapılır ve bar seviyesi normale gelene kadar bu işleme devam edilir.

Doğalgaz Sarfiyatında Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi su basıncının sık sık düşmesi bir sorun olarak değerlendirilirken, birkaç ayda bir 0.5 gibi bir değer düşmesi olağan karşılanmalıdır. Basıncın günlük olarak düşmesi eşanjör dediğimiz parçada küçük bir çatlak olabilir demektir, bu kaçak fark edilemeyebilir çünkü çıkan su çatlağın üzerinde buharlaşır. Daha sık bir şekilde basınç düşüyorsa, tesisatın herhangi bir bölümünde su sızıntısı vardır.

Kombi basıncı neden düşer sorusunun cevabı olarak teknik arızaların tespiti ve giderilmesi başlı başına bir olumsuzluk durumu olmakla birlikte, kendi imkanlarınızla müdahale etme şansınız yoksa, profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü tesisatın herhangi bir yerinde küçücük bir çatlak bile olsa bunu bizim gözle görmemiz mümkün olamaz. Gelecek olan teknik ekibin bu tür sorunlara karşı termal kamera kullanarak müdahalesi sonucunda hangi bölümden sorun kaynaklanıyorsa sadece oraya odaklı tamir söz konusu olur ve arızanın en kısa sürede giderilmesi sağlanır. Hayatın gerçeklerinden bir tanesi de, her an kombinizin sorunları ile karşı karşıya gelme ihtimalinizin olmasıdır.