Yazılar

do algaz tesisat .jpg?w=180&h=180&scale tesisat

Doğalgaz Tesisatı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dört mevsiminin sahip olduğu tüm özellikleri sıra sıra yaşayan ülkemizde kış ayında rahat ve huzurlu bir kış geçirebilmek için doğal gaz kullanımı şarttır. Isınmak için kullandığımız doğal gaz büyük öneme sahiptir. Peki doğalgaz tesisatı nın nasıl yapılması gerekmekte, nerelere dikkat edilmeli.

Doğal gaz kullanımı ülkemiz de 90’lı yıllar ile birlikte yüksek bir ivme kazanmaya başlamıştır. Yani aslında 90’lı yılların ardından yaygınlaşmaya başlamıştır. Doğalgaz, soğuk geçen kış mevsimleri için değil ayrıca yazın bile dahil olmak üzere ocaklarda kullanılmaktadır. Bu nedenle olmazsa olmaz kriterlerin arasındadır. Peki bu kadar önemli, güvenli fakat yanlış yapılırsa tehlikeli olan doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Doğalgaz Daha Verimlidir ve Kolay Yanar

Teknik olarak kokusuz ve renksiz olan doğalgaz, ateş ile buluştuğunda mavi alevle yanmaya başlar, kömür ve fuel-oil gibi yakıtlara göre çok daha kolay ve verimli yanan doğalgaz, içindeki tüm maddeler yanabildiği için herhangi bir atık da bırakmaz. Kısa zamanda yanabilen doğalgaz, günümüzde birçok farklı alanda hem yakacak hem de hammadde olarak kullanılır.

Doğalgaz aslında teknik olarak kokusuzdur ve rengi de yoktur. Fakat gaz kaçaklarının anlaşılması açısından sarımsak/çürük sarımsak kokusu ile bizlerin ev ve işyerlerine gönderilmektedir. Doğalgaz içerisindeki tüm maddeler artık tamamen yanabildiği için herhangi bir şekilde atık artığı da yapmamaktadır. Kısa zamanda alev alan doğalgaz maaliyetleri düşürmekle birlikte günümüzde pek çok farklı alanda farklı amaçlarla yakacak yada hammadde olarak da aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Evlerimizin içerisinde kullanmış olduğumuz ve döşettiğimiz tesisatlar genelde bölgedeki belediyelere bağlı hizmet vermekte olan doğalgaz firmalarının bağlantıları vasıtası ile yerleşim yerlerine dağıtılır. İnşa edilmiş olan veya inşa edilmekte olan binalar için bu bağlantılara yeni bir tesisat kurulması için bahsettiğimiz bu söz konusu şirketlerden izin alınır. Tesisat yetkilileri tarafından kontrol edildikten sonra eğer herhangi bir uyumsuzluk bulunmuyorsa gaz açım işlemi gerçekleştirilir.

dogalgaz tesisat tesisat

dogalgaz tesisat

Yanlış Kurmak Tehlikelidir

İşi her zaman tesisat konusunda bizler gibi uzman firmalara yaptırmanız gerekmektedir. Doğalgazın güvenli ve sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için bazı şartlar gereklidir. Bunlar kombi, doğalgaz kazanı, vanalar, ana emniyet vanası, basınç regülatörü, kolonlar, doğalgaz boru ve doğalgaz dağıtım hatları gibi pek çok etkenden oluşmaktadır.

Çevre temizliği ve sağlık açısından da oldukça avantaj sağlayan doğalgaz sistemlerinde tehlikeli durumların oluşmaması açısından tesisat hususunda dikkatli çalışmak gereklidir. Bu sistemler çokça güvenli ve sağlıklı olsa da kurulum esnasında yapılabilecek yanlışlar tehlikeli durumlara yol açabilir.

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Doğalgaz tesisatı kurulum faaliyeti öncelikle kurulacak tesisatın vana ve boruları için geçiş yerleri belirlenerek başlar. Duvarların hangi noktalardan delineceği kararlaştırıldıktan sonra, ölçüleri alınan boruların kelepçeler ile sabitlemesi yapılır. Ardından, yakıcı nitelik taşıyan cihazların vana ve makaronlu flexleri montajlanır. Boruların geçişi için açılan duvar delikleri alçı ile kapatılırken, sayaç bağlantı noktalarında bulunan test nipeli sayesinde U manometreleri ile ön test gerçekleştirilir.

Doğalgaz tesisatında kurulum faaliyeti ilk olarak kurulacak olan tesisatın projesine göre vana ve boruların geçiş istikameti belirlenerek başlanılır. Duvarların nereden delineceği hangi taraftan boruları geçeceği kararlaştırıldıktan sonra boruların sabitlemesi kelepçeler aracılığı ile yapılır. Ardından yakıcı nitelik taşımakta olan cihazların vana ve makaronlu flexleri de montajlanır. Boruların geçiş işlemi için açılan duvar delikleri alçı ile kapatılıp sayaç noktalarına test nipeli ile U manometreleri ile ön testlerden geçirilir.

Ekibimiz

Ekibimiz olarak yılların verdiği tecrübe ile evinizin tesisatı için en uygun şekilde gerekli projeyi çıkartıyor uygun şekilde hesapladıktan sonra tesisatın montaj işlemine başlamaktayız. Montaj işleminden sonra her kısım güzelce kontrol edilip test edildikten sonra kullanıma hazır olarak teslim edilmektedir.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatı, yapılmadan önce bir proje oluşturulur. Proje üzerinde yer alan teknik detaylar ise görsel bir halde sunulur. Yada bunun için tüm doğalgaz tesisatını da ayrıntılar eşiğinde gösteren bir proje çizimi diyebiliriz.

Tesisatın içindeki tüm elemanlar, bağlantılar, hatlar planda yer alır. Doğalgaz proje çizim işlemleri çeşitli ayrıca pahalı yazılımlar vasıtası ile bilgisayar üzerinde yapılır. Çizilen bu projeler ayrıntılı bir şekilde çizilmeli, gerçekle çelişmemeli ve tesisat sisteminde yer alacak tüm önemli noktaları göstereceğinden ayrıntıları ile planlanmalıdır. Doğalgaz projeleri ise doğalgaz şirketine ait yada doğalgaz şirketinden onay almış uzman mühendisler tarafından çizilmektedir.

Petek Temizleme, Petek Temizliği, Petek Yıkama, Robotlu Petek Temizleme, Cihazla Petek Temizleme, Kameralı Petek Temizleme

Petek Temizleme, Petek Temizliği, Petek Yıkama, Robotlu Petek Temizleme, Cihazla Petek Temizleme, Kameralı Petek Temizleme

Doğalgaz tesisat projelerinin çizimlerinde hata veya eksikler olması halinde proje dağıtım şirketi tarafından reddedilecektir. Bu sebeple onaylı ve işinde yetkin firmalara başvurarak proje çizimi yaptırılmalıdır.

Doğalgaz tesisatı çizilirken ve planlanırken hata yada eksik yer alırsa çizilen bu proje, dağıtım şirketi tarafından onaylanmayacaktır. Bu nedenle onaylı ve işinde uzmanlaşmış firmalara başvuru yapılıp projenin çizdirilmesi önem arz etmektedir.

Doğalgaz tesisatının döşenmesi

Doğalgaz kullanıma açılmadan önce doğalgaz projesi için çizilmiş projeye uyumlu bir şekilde tesisatın da döşenmesi gereklidir. Tesisatın eksiklik olmadan ayarlanması ile birlikte tesisat döşenebilir.

Doğalgaz projesine göre uygun ve yeterli yapılmış olan tesisatın döşenme aşaması son derece önem arz etmektedir. Doğalgazın güvenlik bakımından önem arz ettiği için güvenli bir şekilde kullanmak için tesisatın uzman kişiler tarafından dikkatli ve projeye uygun şekilde döşenmesi gerekmektedir.

Doğalgaz tesisatında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Doğalgaz tesisatında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Uygulama projeye bağlı kalınarak dikkatli ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Kullanıcıların güvenliğinin kesinlikle sağlanması gerektiğinden bu şartlar projeye uygun tesisatlar olarak onaylanarak kullanıma açılmaktadır. Tesisat yapımında uyulması gereken bazı çok önemli kurallar vardır.

Doğalgaz tesisatında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Doğalgaz boruları rahatlıkla görülebilecek ve herhangi bir problemde yada gerekildiğinde müdahale edilebilecek bir durumda döşenmelidir. Duvar işinde olmaması gereklidir. Çünkü böyle bir durumda borulara ulaşmak da zorlaşmaktadır.
  • Bağlantılar asla sızdırmamalı ve bunun için de dikkat ile birlikle keten ve sızmaması için macun kullanılmaktadır.
  • Çelikten yapılmış olan gaz taşıyan boruların herhangi bir tehlike durumunda ulaşılması kolay bir yerden binaya giriş yapması gerekmektedir. Ana gaz borusu ve ana kapatma vanası da her türlü tehlikeye ve darbelere korunaklı bir biçimde monte edilmesi gerekmektedir.
  • Borular konsol ve kelepçeler vasıtası ile güvenli bir şekilde duvara sabitlenmek zorundadır.
  • Herhangi bir durumda yangınlara karşı dayanıklılığı olan tesisat ürünleri kullanılmalı ve doğalgaz boruları ile elektrik tesisatları arasında en az 20cm fark bırakılmalıdır.
  • Borular paslanmaya karşı dayanıklı borulardan seçilse bile nem ile teması mümkün olduğunca az tutabilmek adına konumlandırılmak zorundadır.
  • Doğalgaz tesisatı tamamlandıktan sonra statik elektrik oluşmuş olma riskine karşın statik elektrik topraklanarak alınmalıdır.

Doğal gaz, yaşamı tehdit etmeyen, güvenli ve temiz bir enerji kaynağı olarak da görülmektedir. Bu nedenden dolayı yine de doğal gaz kullanımı üzerindeki en büyük problem gaz kaçağıdır. Bu nedenden dolayıdır ki doğalgaz tesisatı güvenli bir biçimde kurulmalı ve çalışır olması gerekmektedir. İşlemlerin işinde tamamen uzman bir ekip tarafından yapılması ve yetkililerin onayını alarak da hizmet sağlaması oldukça önemşi bir durumdur. Aynı zamanda kullanıcıların güvenlik uyarılarına uyması ve bu güvenlik uyarılarının bilincinde hareket etmesi gerekmektedir.

Tesisatçı ara olarak doğalgaz tesisat hizmeti, petek temizleme hizmeti, petek yıkama hizmeti, robotlu petek temizliği, cihazla petek temizliği, kameralı petek temizliği gibi pek çok hizmeti sizlerle buluşturmaktayız.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]