Yazılar

Su Kaçak Tesbiti Yöntemleri

Su Kaçak Tesbiti Yöntemleri

Su Kaçak Tesbiti Yöntemleri

Konforlu bir hayat sürebilmek için binalarda su, elektrik ve doğal gaz gibi tesisatlar döşenmektedir. Su tesisatının doğru ve düzenli işlemesi yaşayanların konforu ve sağlığı açısından çok önemlidir. Yıllanmış binalarda su tesisatında bazı arızalar meydana gelebilir. Evine girdiğinde nemli duvarlarla karşılaşmak, rutubet kokusu almak, damlaların akması korkunç bir durumdur. Bu veya benzeri durumlarla karşılaşanlar su kaçak tesbiti yapan tesisatçı arayışına girer. Su kaçağı yapan tesisatçılar iki farklı yöntem kullanmaktadır. Kullanılan yöntemler;

  • Eski yöntemdir ki duvar veya zemin kırılarak su sızıntısı tesbiti yapılır.
  • Teknolojik cihazlarla kırmadan ve dökmeden yapılan kaçak tesbitidir. Zahmete girmeden ve daha fazla masraf çıkmadan kaçağı önlemek için gelişmiş teknolojik cihazları kullanan tesisat ekibinden yardım alınmalıdır.

Su Kaçak Tesbiti Yöntemleri

Su Kaçak Tesbiti İçin Kullanılan Cihazlar

Nemli ortamlarda yaşayan insanlarda çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı evdeki var olan su kaçağı tespiti mekanda yaşayan insanların sağlığı açısından çok büyük önem arz eder. Kaçak ilk aşamada kendini zeminde veya duvarda nem olarak kendi belli eder. Nem fark edildiğinde hemen çözüm arayışına girilmelidir. Kaçağı tespit etmek için son zamanlarda kullanılan özel teknolojik cihazlar vardır.

Cihazların büyük çoğunluğu yurt dışından geldiği için maliyetleri biraz yüksektir. Su kaçak tespiti için kullanılan cihazlar şunlardır;

  • Akustik dinleme cihazı, temiz su borularındaki kaçağı tespit etmekte kullanılır.
  • Nem ölçer, ortamdaki bağıl nem oranını ölçerek kaçağın tespitinde kullanılır.
  • Kanal görüntüleme kameralı cihaz, tuvalet gibi giderlerdeki tıkanıklık ve sızıntıların yerini tespitte kullanılır.
  • Termal kameralı cihaz, sıcak su kaçaklarının tespitinde kullanılır.

Su Kaçak Tesbiti Yöntemleri

Su Kaçağı Tespitinin Maliyeti

Eski zamanlarda su kaçağının olması bayanların kabusu idi. Çünkü kaçağın yerinin bulunması için zemin veya duvar kırılırdı. Tam yeri bilinmediğinden dolayı evin büyük bir kısmı inşaat alanına dönerdi. Günümüzde bu yöntemi kullanan tesisatçılar vardır. Çünkü gelişmiş cihazlar pahalı olduğundan her tesisatçı alamaz ve kullanamaz.

Gelişmiş cihazlarla yapılan tespitte kırma söz konusu değildir. Fayans, parke gibi döşemelerin üzerinden dahi teknolojik cihazlarla su kaçak tesbiti yapılır. Cihazlarla tespit yapımının maliyeti eski yöntemlere göre biraz daha yüksektir. Fakat eski yöntemle kırılan mekanların yeniden inşası için çok daha büyük masraflar yapılmaktadır. Kıyaslama yapıldığında yeni yöntemler çok daha ekonomiktir.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]