Yazılar

Robotla tıkalı pimaş açma

Robotla Tıkalı Pimaş Açma – Tesisatçı

İnsan hayatının sağlıklı ve kaliteli bir şekilde devam edebilmesi için yaşam alanlarında bazı sistemler bulunur. Bu sistemlerin birisi de yaşam alanındaki kullanılan suların bina dışındaki ana su borusuna iletilmesidir. Gider olarak da nitelendirilen bu sistem banyoda, küvette, mutfak lavabosunda, duşakabinler bulunur. Kullanılan suları alan borular rögarlara iletirler. PVC’den üretilen borular zamanla çeşitli nedenlerden dolayı tıkanırlar. Robotla tıkalı pimaş açma- tesisatçı hizmetleriyle açılması gerekir.

Giderlerde kullanılan borulara genel olarak Pimaş denir. Tıkanan borular açılmazsa sağlık açısından sıkıntılar doğurur.Sağlık açısından sıkıntı doğurmasının en önemli nedeni; atık suyun içinde kaldıkça üreyen bakteriler ve mikroplardır. Tıkanıklık açılmadığında suyu lavabo deliğinden geri çıkabiliyor. Geri çıkan su veya borularda kalan pis sular mikrop ve bakteri yaydıklarından tehlikeli olur. 113

Robatla Açılacak Pimaş Neden Tıkanır?

Pimaş borularının tıkanmasına sebep olan birçok neden bulunmaktadır. Bazen tıkanıklık evin içindeki borularda olurken bazen binanın borularında bazen ise sokaktaki borularda meydana gelir. Kişiler öncelikle evlerindeki tıkanıklıkları takip etmelidir. Su yavaş akıyorsa veya hiç akmıyorsa bir tıkanıklık olduğu anlaşılır. Robotla tıkalı pimaş açma-tesisatçı çağrılarak sorun hemen çözüme kavuşturulur. Tıkanıklığa neden olan durumlar şunlardır:

 • Banyo ve düş giderlerindeki tıkanıklığın en önemli nedeni genellikle saç kıllarıdır. Uzun olan saç kılları süzgece takılır. Fakat kısa olanlar veya arada kaçanlar boruda tıkanıklığa neden olur.
 • Vücuttan veya saçtan dökülen kılların dışında bir de halı vs gibi tekstil ürünlerinin tüyleri, tozları ve kirleri banyo gibi alanlarda tıkanıklığa neden olabilir.
 • Banyoda kullanılan bazı temizlik ürünlerinin kalıntıları borulara yapışarak zamanla tıkanıklığa neden olabilmektedir.
 • Tuvalet giderlerinin girişleri geniştir. Bundan dolayı çocuklar bazen oyuncaklarını atabiliyorlar. Çocukların attığı ve suda erimeyen oyuncaklar, hata ile boruya kaçırılan tuvalet fırçası başları, rulo halinde gidere bırakılmış tuvalet kağıtları, suda erimeyen kalitesiz tuvalet kağıtların atılması gibi nedenler tuvalet pimaşlarını tıkamaktadır. Tuvalet giderini tıkayan nedenlerin büyük bir çoğunluğu binanın ana gider borularının tıkanmasında da etkilidir.
 • Mutfak lavabolarındaki pimaşlar ise genellikle yemek kalıntılarından tıkanır. Atık yağlar, çay posaları gibi artıkları boruları tıkamaktadır. Yağ atıkları sadece tıkamakla kalmaz aynı zamanda kötü kokunun oluşmasına da neden olur.
 • Borular döşenirken bazen içinde harç veya inşaat kalıntıları kalmaktadır. Kalan inşaat kalıntıları zamanla pislikleri toplayarak tıkanır.
 • Ustaların borulara gerekli eğimi vermemeleri de tıkanıklık nedenleri arasındadır.

Robotla TıkalıPimaş Açma Nasıl Olur?

Pimaş borularında tıkanıklık olanlar hemen tesisatçı araştırmalıdır. Tesisatçının tıkanıklığı robotla açmasına dikkat edilmelidir. Robot olmadığında kırma ve dökme olacağından hem masraflı hem de zahmetli olacaktır. Kırmadan dökmeden masrafsız bir şekilde robotla tıkanıklık açma işleminde iki cihaz kullanılır. Birincisi borunun içini görüp tıkanıklığın yerini ve nedenini tespit etmeye yarayan kameralı cihaz, diğeri tıkanıklığı açan robot cihazdır. İki cihazla işlem şöyle gerçekleştirilir;

 • Teknik ekip öncelikle kameralı görüntüleme cihazını borunun içine bırakırlar. Bu cihaz borunun içindeki görüntüyü teknik elemanın önündeki ekrana aktarır.
 • Ekran üzerinden kamera görüntülerini takip eden elemanlar tıkanıklığın yerini ve nedenini tespit ederler.
 • Nedenin tespit edilmesi robot cihaza hangi aparatın takılacağını belirlemek için önemlidir. Şayet neden bir bez parçasıyla dolanıp çıkarılmasını sağlayan aparat takılır. Parçalanması gereken bir nedense ona göre aparat kullanılır. 
 • Aparatı takılan robot cihaz borunun içine sürülür. Cihaz borudaki tıkanıklığı giderdikten sonra çıkarılır.
 • Tıkanıklığın tam giderilip giderilmediğini tespit etmek için tekrar kameralı görüntüleme cihazıyla kontrol yapılır. Yapılan kontroller borularda yağ tabakası olup olmadığı, borulara verilen eğitimin yeterli olup olmadığı, ek yerlerinde veya başka yerlerinde çatlak olup olmadığı tespit edilir. Şayet herşey normalde işlem bitirilir.
 • Tıkanıklık giderilmemişse robotla tıkalı pimaş açma- tesisatçı tarafından gerekli aparatlar kullanılarak tekrar edilir.
Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
kameralı robotla pimaş açma

Pimaş Aç (Kameralı Robotla Pimaş Açma) Nedir?

Lavaboların giriş kısmına süzgeçler konulmuştur. Bu süzgeçlerin amacı yabancı cisimleri tutmaktır. Fakat süzgeçler bazen yeterli tutma görevi göremeyince tıkanmalar kaçınılmaz olur. Tıkanma fark edildiğinde hemen müdahale edilmesi gerekir. Evde yapılan bazı yöntemler tıkanıklığı kısmen çözer. Kalıcı ve kesim çözümler için Pimaş aç (kameralı robotla pimaş açma) yöntemi kullanılmalıdır. Evde kullanılan yöntemlerin ilki pompadır. Pompanın elastik kısmı süzgece güzelce yerleştirilir. Yerleştirilen pompaya kuvvetli olarak basılır. Defalarca yapılan bu işlem neticesinde girişe yakın kısımdaki tıkanıklığa neden olan cisimler dışarı çıkar.

Pimaş, atık suların merkezi sistemlere ulaştırılmasını sağlayan borulardır. Bu boruların üretilmesinde genel olarak PVC kullanılmaktadır. Pimaş boruları çeşitli nedenlerden dolayı tıkanmaktadır. Tıkanmaların nedeni mutfakta; çay posaları, yemek kalıntıları, dökülen yağlar neden olurken banyoda saç ve vücuttan dökülen kıllar, sabun kalıpları, kullanılan kozmetik ürünlerin kalıntıları neden olur. Tuvaletlerde yaşanan tıkanıklıkların en büyük nedeni atılan yabancı cisimler, oyuncaklar, çocuk bezleri neden olmaktadır. Bazen inşaat sırasında kalan harç vb sorunlar da tıkanmalara neden olurken bazen de ustaların yeterli eğimi vermemesi tıkanıklığı doğurur.

kameralı robotla pimaş açma

Telle tıkanıklığı açma ise bir diğer yöntemdir. Telin ucu kıvrılarak boruya sokulur ve içerideki pislikler dışarı çıkarılarak tıkanıklık çözülür. Kimyasal lavabo açıcılar ise bir diğer yöntemdir. Kimyasal açıcılar lavabonun içine dökülür. Ardından sıcak su dökülür. Sıcak suyla tepkimeye giren madde tıkanıklığa neden olan cisimleri parçalayarak tıkanıklığı açar. Fakat sıcak suyla temas etmesi halinde ortaya çıkan gaz lavabo açıcıları zararlı hale getirir. Ayrıca kimyasal kalıntılar zamanla orada tekrar tıkanmanın oluşmasına neden olacağından kısa süreli bir çözümdür. 230

Robotla Pimaş Açma Kolaylığı

Pimaş borularının tıkandığını lavabolardaki suyun yavaş gitmesinden veya hiç akmamasından anlayabilirsiniz. Pimaş aç (kameralı robotla pimaş açma) işlemi yapan firmalardan alınan yardım neticesinde tıkanıklık probleminden kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün olur. Evde uygulanan veya klasik yöntemler kısa vadede çözümler sunar. Kısa bir süre sonra tıkanıklık tekrarlanır. Oysa, kameralı robotla yapılan açma işlemleri uzun süreli çözüm sunduğundan daha fazla tercih edilir.

Kameralı robotla tıkanıklık açma sırasında herhangi bir kırma, dökme yaşanmaz. Cihazlar gürültülü çalışmadığından günün her saatinde işlem yapılabilir. Kameralı cihazla tıkanıklık şöyle giderilir:

 • Pimaş içinde nerede tıkanıklık olduğunu anlamak için öncelikle kameralı görüntüleme cihazı bırakılır.
 • Kameralı görüntüleme cihazı pimaş içindekileri ekrana yansıtır.
 • Ekranı izleyen personel, tıkanıklığın nerde ve neden kaynaklandığını ekrandaki görüntülerden tespit eder.
 • Tıkanıklığın nerde ve neden olduğu tespit edildikten sonra tıkanıklığın durumuna uygun aparatın takıldığı robot cihaz pimaşa bırakılır.
 • Robot cihazın ucundaki aparat dönerek tıkanıklığı parçalar ve açar.
 • Robot cihaz çıkarıldıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı tekrar gönderilerek tıkanıklığın giderildiğinden emin olunur. 380

Kameralı Robot Olmayan Firmaların Güvenirliği

Mutfak, banyo ve tuvaletlerdeki atık suları kanalizasyon şebekesine ulaştıran ve PVC adlı maddede üretilen borular tıkandığında hiç hoş olmayan olumsuzluklar yaşanır. Başlangıçta kötü koku, suyun az akması, lavabonun suyla dolması şeklinde seyreden tıkanıklık belli bir seviyeden sonra geri tepmelere dönüşür. Yani akan suyun gitmesini bırakın borudaki tıkanan maddelerin de içinde olduğu geri gelmeler yaşanır. Geri gelmeler durumunda ise mide bulandıran görüntüler söz konusu olur.

Yaşam alanlarında bu veya benzeri olumsuzluklarla karşılaşmamak için tıkanıklık fark edildiğinde hemen kameralı robotla lavabo açan firma aranmalıdır. Pimaş aç (kameralı robotla pimaş açma) uzman firma ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığında kalıcı sonuçlar verir. Kamerasız, robot cihaz olmadan tıkanıklığı açacağını iddia edenlere asla kanılmamalıdır. Kamerasız yapılan işlemlerin maddi yükü ikiye katlanmaktadır. Hem yapılan işlem için para verilecek hem de kırılan yerlerin tamiri için ekstra ödeme yapılması gerekecektir.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]