petek temizliği

Peteklerin Altı Isınmıyor Petek Altı Neden Isınmaz ?

Kalorifer petekleri, kombi tarafından devamlı bir şekilde sıcak suyun devir daimi ile odaları ısıtmakla görevlidir. Bazı durumlarda ise petek altı ısınmaz yada petek altı ısınmıyorsa bir takım problemlerin olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda kişiler peteklerin altı ısınmıyor diye şikayetçi olmaktadır.

Petekler Isınmıyor ise Ne Yapılabilir ?

 • Eğer ki peteklerin ısınmıyor ise ilk olarak açık olması gereken vanaları kontrol etmelisiniz. Vanalar saat yönünün tersine açılacak şekilde dizayn edilmiştir. Eğer kapalı ise açarak peteklerin ısınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kombi basıncı da önemlidir. Kombi basıncı ideal seviyenin çok altına düşerse kombi için arıza yaşıyor diyebiliriz. Kombi göstergesine dikkat edene kadar arıza olduğunu anlayamayabilirsiniz. Kombinin altında bulunan su takviye vanası açılarak su takviyesi yapılır.

Peteklerin Altı Isınmıyor

 • Kalorifer peteklerinin sadece bazıları veya bir tanesinin altı ısınmıyor ise petekte hava oluşumu olabilir. Böyle durumlarda ise peteğin havası alınmalıdır.
 • Havası alınan petek hala ısınmıyor ve yarısı soğuk ise petek içerisinde bir tortulaşma vardır ve su döngüsü kısıtlı gerçekleşmektedir. Böyle durumlarda peteklerin temizlenmesi gerekmektedir.
 • Bazı durumlarda usta kaynaklı problemler nedeni ile de bu problem yaşanabilir. Petek bağlantıları yanlış ise verimsiz çalışabilir. Bağlantılara düzenleme gereklidir.
 • Pek ihtimal verilmeyen diğer nedenlerden bir tanesi de kalorifer peteğindeki vananın contasının tıkanıklık yapmasıdır.
 • Eğer kombiye yakın olan petekler ısınıyor fakat uzaktaki peteklerin alt kısmı ısınmıyor ise reglaj ayarı yapılarak bu sorunun üstesinden gelinebilir.
 • Kombi filtresinde oluşan bir tıkanıklık da peteklerde altının ısınmamasına neden olabilir. Böyle durumda kombi filtresinde temizlik gerekmektedir.
 • Isıtma tesisatında oluşan problemlerin bir tanesi de kaçak oluşturmasıdır. Bu durumda petek altlarının ısınmasını engelleyebilir. Böyle durumlar sahip olduğumuz cihazlar ile termal kameralar aracılığı ile izlenip kontrol edilir ve kaçak tespit edilerek düzeltilmektedir.

Petekleri Kendim Temizleyebilir Miyim?

İçerisinde çamurlaşma ve tortulaşma bulunan, zamanla pislenmiş peteğin içerisini kendi imkanlarınız ile temizlemek için peteğe su gidişi kesildikten sonra peteğin bağlantılarını sökmeniz ardından da peteği duvardan çıkarmanız gerekmektedir. Banyo ve bahçede peteklerin içine tazyikli su tutarsınız fakat tüm bu işlemlere rağmen peteklerin içerisi net olarak temizlenemez. Çünkü oluşmuş olan tortuyu tazyikli su sökemez. Ayrıca peteklerin içerisinde çeşitli engellerle de karşılaşmaktadır. Bu tortunun çözülebilmesi için tortunun olduğu her yere fiziksel müdahale gereklidir. Bu nedenden dolayı profesyonel bir yardım almanız gerekmekte.

Düzenli Temizliğin Faydaları

 • Tesisat problemleri ve meydana gelebilecek problemler önceden tespit edilmiş olur.
 • İleride sorunun yaşanmasını engelleyerek sizi uğraştırıp çeşitli şekillerde masraf etmenizi önler.
 • Isıtma sisteminizden tam verim alırsınız.
 • Zamanla kombilerde ve tesisat içerisinde oluşabilecek kireçlenme ve peteklerin çamurlanmasından dolayı suyu pompalamak için elektrik harcamasını engeller ve ağır yükte çalışarak kombinin yıpranmasının önüne geçer.
 • Son dönemde iyice fiyat artışı olan kombilerin ömrünü uzatır.
 • Enerji kaybını engelleyerek az enerji ile daha fazla ısınma sağlar.

Tesisatçı Ara İstanbul’da Hizmetinizde

Peteklerin ve tesisatın bakımı 2-3 senede bir rutin olarak yapılmak zorundadır. Tesisatçı ara olarak İstanbul’un her köşesinde evlerinizdeki petekleri kontrol ediyoruz. Problemler yukarıdaki saydığımız nedenlere göre tespit edilerek gereken yerlerde havasını alıyor, filtre temizliyor, reglaj ayarı yapıyor ve ya peteklerin içerisini kullandığımız son teknolojiye sahip cihazlar ile temizliyoruz. Kameralı sistemler ve robotlar ile kombi içerisindeki tortu ve pislik temizlenerek altının ısınması sağlanır. Böylece yakıt tasarrufu da sağlanmış olur.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir