Kombi Petekleri Isıtmıyor

Kombi Petekleri Isıtmıyor – Çözüm

Kombinin Hayatımızdaki yeri yadsınamaz derecede bir öneme sahiptir. Evimizin soğuk kış günlerinde ısınmasını sağlayan bu sistem bizi eski ısınma yöntemlerindeki bir çok zahmetten de toplu olarak kurtarmaktadır.  Eskiden sobalı evleri göz önüne alacak olursak, ısınmak için bir birinden uğraşlı aşamalardan geçmek, sonrasında soba yandığı sürece ve sobanın bulunduğu odadan ibaret bir sıcaklıktan bahsedilebilirdi. Şimdilerde ise kalorifer yardımı ile zahmetsiz bir şekilde evin tüm odaları aynı ısıda olabiliyor. Fakat bazen bazı aksaklıklar da meydana gelebiliyor. Mesela Kombi Petekleri Isıtmıyor sorunu gibi.

Bir evde nedeni bilinmeksizin Kombi Petekleri Isıtmıyor sorunu vuku bulduysa ev birden soğumaya başlar, ev sakinleri ne yapacağından emin olamaz ve önce petekler tek tek kontrol edilir, ardından kombi kontrol edilir ve çözüm yolları aranmaya başlanır. Genellikle ilk olarak tercih edilen çözüm yolu Kombinin kapatılıp tekrar açılmasıdır. Bu yol bazen düzelmeyi sağlayabilir ama sıklıkla kombi hata vermeye devam eder. Bu durumda yapmanız gereken ikinci adım Kombinin resetlenmesidir.

 Kombi Petekleri Isıtmıyor

Reset konumuna getirilip belli bir süre beklendikten sonra kombi kapatılır ve tekrar açılır. Bu şekilde sorun bazen düzelse de sıklıkla yeniden hata verebilir. Bu durumda üçüncü olarak kombinizde yardım amaçlı bulunan resimli anlatılardan hatanın kontrolünü yapmaya çalışabilirsiniz. Ama muhtemeldir ki hatanın kaynağını bulabilseniz dahi çözümünde etkili olamayacaksınız. Bu durumlarda hata hakkında biraz bilgi sahibi olunduktan sonra kombinin teknik servisi aranmalı ve onlardan destek alınmalıdır. Peki ama Kombi Petekleri Isıtmıyor hatasının nedeni neler olabilir?

Petekler Neden Isınmıyor Olabilir?

Kombi her sene belli bakımlardan geçmesi gereken bir sistemdir. Her sene kış gelmeden önce petek bakımları yaptırılmalı ve içinde bulunan hava alınmalıdır. İki sene de bir de kombinin tesisat bakımı gözden geçirilmelidir. Bu bakımlar yapılmadığında kombide sorunlar meydana gelebilir, bu sorunlardan en yaygın olanı da genellikle Kombi Petekleri Isıtmıyor Sorunu oluyor. Bazen kendi kendinize halledebileceğiniz şekilde çözümlenebilse de halledilemeyen durumda profesyonel bir destek almak şarttır, çünkü kombi hatası sonucu herhangi bir gaz kaçırma vb. tehlikeli durumlar hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

Kombinin suyu ısıtması fakat petekleri ısıtmaması durumu tesissat sistemi ile ilgili bir durumdur. Peteklerde hava bulunması veya peteklerde tıkanıklık olması durumunda petek ısınmıyor olabilir. Kombinin içinde kireçlenme ve tortulanma var ise kombi ıpetekleri ısıtmıyor olabilir, tesisat sisteminin borularında bir tıkanıklık olabilir ve bu durumda kombi petekleri ısıtmıyor olabilir. Kombi basıncının düşük olması en sık karşılaşılan sorunlardan biridir ve bu durumda da kombi petekleri ısıtmıyor olabilir. Son olarak Kombi Pompasından kaynaklanan bir sorunlardan dolayı kombi petekleri ısıtmadan sadece suyu ısıtıyor olabilir. Bu durumlardan bazılarını kendiniz çözebilecek olsanız da teknik bir yardım almanızda fayda olacaktır.

Çözüm

  • Kombinin petekleri ısıtmamasının nedeni Kombi Pompasından kaynaklı ise Kombi Yetkili Servisini çağırmaktan başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Yılda bir kere kombinizin bakımını yaptırarak bu hatanın vermesine engel olunabilmektedir.
  • Kalorifer peteklerinin ısınmamasının nedenlerinden en yaygın olanından biri içinde hava olmasıdır ve bu sorunu kendiniz rahatlıkla çözebilirsiniz. Bu sorunun varlığı bazı petekler ısınıyor, bazıları ısınmıyor ise kendisini belli etmektedir. Peteklerin üzerinde bulunan purjör vanası gevşetilerek içinden su akana kadar beklenir. Bu durumda içindeki hava alınmış olur.
  • Peteklerde veya kalorifer borularında tıkanıklık varsa veya kireçlenme mevcutsa bunu kendi kendinize halletmeniz biraz sıkıntılı bir durum meydana getirebilir. Bu nedenle teknik yardım almanız daha iyi olacaktır. Çünkü bu işlem petek temizleme makinesi veya kombi temizleme kimyasalı ile yapılmaktadır.
  • Kombi basıncının düşük olması durumunda da peteklere ısı gitmeyecektir. Bu durumun çözümü oldukça basittir ve kendi kendinize halledebilirsiniz. Kombinizin üzerinde su basıncını gösteren gösterge kontrol edilmelidir. Eğer belli seviyenin altındaysa bu hata meydana gelir. Bu durumda su takviyesi sağlanmalı ve kombi bar seviyesi 1,5 – 2 arasına getirilmelidir. Su takviyesi için kombinin küçük su vanası bulunmaktadır, onun açılması yeterlidir.
Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir