gizli su kaçağı varsa nasıl anlaşılır

Gizli Su Kaçağı Varsa Nasıl Anlaşılır?

Su kaçakları fark edilmediği takdirde çok can sıkıcı olabilmektedir. Su kaçakları akıntı şekline göre tahmin edilebilir bir durum sergiler. Aniden başlayan ve devamlı akıntısı olan su için temiz su borusunun patlama ihtimali akla gelir. Ancak yavaş kabarma oluyor ve kabaran bölge genişleme eğilimindeyse pis su kaçağı ihtimali yüksektir. Bunları bilmek için de gizli su kaçağı varsa nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bilmek gerekir.

Kaçak durumunda siyahlaşan tavanlar da gözlenmektedir. Bunların net anlaşılması mümkün değildir. Buhar neminin karartması, yukarı banyodan az bir sızıntı ya da banyodaki havasızlık buna sebep olmuş olabilir. Kesin bilgi için test yapmak ve cihaz kontrolü yapmak önemlidir. yaşam alanınızda gizli su kaçağı mevcutsa, beraberinde pek çok sorunun sizi bekleyeceği muhakkaktır. Genel olarak su kaçağı sorunun zamanında tespit edilmesi, konutların kullanım ömrünü dahi olumlu yönde etkilemektedir.

Gizli su kaçağı olduğundan şüphelenmek için bazı noktalara dikkat göstermek gerekir. Su faturasının önceki aylara oranla daha yüksek gelmesi bir gösterge sayılabilir. Aynı şekilde musluklar kapalıyken bile su sayacı dönmeye devam ediyorsa da sıkıntı akla gelmelidir. Alt kata su damlama sorunu varsa çok büyük ihtimal su kaçağı bulunmaktadır. Bulunduğunuz yaşam alanında gizli bir su kaçağı mevcutsa; hemen bu soruna müdahale ederseniz, yaşam alanlarınızın çok daha konforlu olmasını sağlamak noktasında son derece önemli kazanımları da elde edebilirsiniz.

Su Kaçağını Anlamak İçin Kullanılacak Yöntemler

Su kaçağının olup olmadığından emin olmak için başvurulacak bazı metotlar bulunmaktadır. Evdeki muslukların tamamının kapalı olması sağlanmalıdır. Bilhassa klozetin yanındaki taharet musluğu da tamamen kapalı durumda olmalıdır. Aklınıza gelen her yeri kapatın. Akşam yatmadan önce su sayacının üzerindeki rakamı not edin. Sabah sayacı kontrol edin. Kaçak yoksa rakam aynı kalmalıdır. Ancak rakamlar farklı ise kaçak ihtimali akla getirilmelidir.

Klozetin kesinlikle kontrol edilmesi gerekmektedir. Zira gizli su kaçağı varsa nasıl anlaşılır hususunda umursanmayan en küçük akıntıların bile önemi büyüktür. Kimi zaman klozetin üstünde bulunan rezervuarın içinden ufak ufak içeriye su akar. Bu akış sabaha kadar 30 litre kadar su kaybına sebebiyet verebilir. Bu da faturanın yüksek gelmesine neden olur. Kaçak varsa ve nerede olduğunu saptayamıyorsanız uzman desteği almak gereklidir.

su kaçağı tespit2 tesisat

Gizli su kaçakları söz konusu olduğunda deneme yanılma yönteminden çok su kaçağı tespit cihazıyla çalışan yerlerden yardım istenmesi gerekir. Zira hızlı ve etkili bir yol olması dolayısıyla daha yararlı olacaktır. Bu şekilde tadilata da gerek kalmadan tespit ve onarım aşaması gerçekleştirilmiş olacaktır. Elbette ki profesyonel bir firmadan destek alıyor olmanız; beraberinde önemli kazanımları getirecektir. Bu sayede yaşam alanlarındaki su kaçağı sorununun kısa bir süre içerisinde hallolması mümkün olacaktır.

Gizli Su Kaçağının Erken Tespit Edilmesi

Su kaçakları gerek beraberinde getirdikleri pek çok olumsuzluk gerekse faturalara gereksiz yüksek meblağ olarak yansıması dolayısıyla insanların kâbusudur. Her yaşam alanında karşılaşılabilecek bir sorun olması da ona karşı tedbirli olmayı gerektirmektedir. Gizli su kaçakları bile beraberinde bazı belirtileri getirir. Bunlara dikkat edildiği takdirde erken önlem alma şansı doğar.

İnsanların görmezden geldiği bir belirti de kombinin sürekli ateşleme yaparak suyu ısıtmasıdır. Bu sorun genellikle ısıtma tesisatındaki kaçaktan kaynaklanabilmektedir. Ancak aynı zamanda gizli su kaçağı varsa nasıl anlaşılır konusunda da göz önünde bulundurulması gereken bir belirtidir. Bunları yaşadığınızda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurarak bu sorundan kurtulmalısınız.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir