Kaloriferdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kaloriferdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer tesisatının belli periyodlarda bakımının yapılması ve özellikle kış mevsimine girişte önemlidir. Kışın kalorifer peteğinin arızalanması ve kalorifer peteğinden su damlaması istenmeyen bir durumdur. Kaloriferin soğuk kış günlerinde kullanılamaması ve tamiratının da uzun sürme ihtimali hastalanmaya yol açabilir. Kalorifer peteğindeki su sızıntısının uzun süre fark edilmemesi sonucu peteğin altındaki döşemelerin kabarması gibi ekstra sorunları da ortaya çıkarabilir. Böyle tatsız bir durumla karşılaşan kişi kaloriferdeki su kaçağı nasıl bulunur diye düşünür ve bu sorunu kendi çözmeye çalışır. Kaloriferdeki su kaçağını ve su sızıntı tespiti uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu konuda uzman olan profesyonel bir kişiden destek almak gerekmektedir. Usta çağırmadan kendisi su kaçağı sorununu çözmeye çalışmanın sonucu olarak su borularının patlaması ve evi su basması gibi kötü sonuçlar olabilir.

Kaloriferdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer Su Kaçağının Tespit Edilmesi

Kaloriferde bir su sızıntısının olduğu fark edildiyse bu konu ile ilgili bir usta çağrılmalıdır. Usta gelene kadar kişi tesisattaki su kaçağı sorununu kendisi bulmaya çalışmamalıdır. Kaloriferdeki su kaçağı bu işi bilmeyen kişiler tarafından bulunmaya çalışıldığı takdirde yanlış bir hareket ile daha büyük bir tamirat işine yol açılabilir. Kaloriferin su sızıntısı için usta gelene kadar ustanın yönlendirmesi ile geçici olarak yapılabilecek bir şey varsa yapılabilir.

Kalorifer peteğinden su sızıyorsa ilk olarak kuru bir havlu ile petek kurulanmalı ve sızıntının hangi yönden geldiği belirlenmelidir. Petek ıslak olduğu ve su kaçağı devam ettiği sürece sızıntının kaynağını bulmak daha zordur. Boş bir kova, kuru havlu ve su emici bez, peçete su kaçağının olduğu yerde oluşabilecek su akıntısına karşı bulundurulmalıdır.

Kaloriferdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Kalorifer Su Kaçağının Olacağı Yerler

Kalorifer tesisatında su kaçağı olduğu fark edildiğinde bir usta çağırılmalıdır. Kalorifer ustaları ve tesisat ustaları kaloriferdeki su kaçağı nasıl bulunur konusunda uzaman oldukları için kısa zamanda su kaçağının bulurlar. Kalorifer tesisatının su sızıntı tespiti genelde radyatör vanası, boruların içindeki kir ve pislik, tesisat borularındaki çatlak ya da boru ekleme yerlerinden olmaktadır. Düzenli olarak bakımı yapılan kalorifer tesisatının ve kalorifer borularının sürpriz bir su sızıntısı problemi genelde olmamaktadır. Bakım sürecinde tesisatın eskiyen parçalarının da değişimi yapılır ve sonradan sorun çıkmaz.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir