Su kaçağı nasıl bulunur

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Rutubet ve kötü kokulara sebebiyet veren su kaçağı beraberinde daha büyük felaketleri de getirebilir. Sizin tesisatınızdan veya üst kattaki komşunuzdan kaynaklanabilen sızıntılardan bir an evvel kurtulmanız gerekmektedir. Su kaçağı nasıl bulunur tespitinin yapılması elektrikli cihazların arızalanmasının da önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Boruların yüksek basınca maruz kalması, çatlayıp patlaması, bir sebepten ötürü kırılması içlerindeki suyun sızarak dışarıya çıkmasına sebep olur. Tesisat sisteminin yapılması esnasındaki bir hatadan ötürü de su kaçağı ile karşılaşılmış olunabilir. Su kaçağının nereden kaynaklandığının tespit edilmesi için günümüzde birçok yöntem geliştirilmiştir.

Su Kaçağının Tespiti

Öncelikle ustalardan evvel bireyler bizzat kendileri su kaçağını tespit edebilirler. Bunun için tüm musluklar kapalı iken duyulan su sesi önemli bir göstergedir. Ayrıca su sayacının kontrolü de önemli bir ipucu vermektedir. Su vanası kapalı iken sayaç çalışmaya devam ediyorsa ve sayacın bozuk olmadığından emin olunduysa ortada bir su kaçağı sorununun olduğu aşikardır. Şüphelenilen bir durumda su faturalarının kontrolü de kanıt ortaya sunabilmektedir.

Duvarların yüzeyinde, tavanlarda, yer döşemelerinin üzerinde ıslaklık, neme dair bir işaret ya da rutubet belirtisi varsa veya boya kalktıysa, renk değişimi tespit edildiyse bunlar da birer su kaçağı alameti olabilmektedir. Sorunun büyümeden çözüme ulaştırılması hedeflenen amaç olmalıdır.

Sızdırmazlık testi sonucunda sorunun varlığı tespit edilebilir. Ardından akustik dinleme cihazlarıyla sızıntı bölgesindeki kaçağın ortaya çıkarılması mümkündür. Eğer sorun hale tespit edilemediyse kameralar devreye girer ve boruların içinden görüntüler elde edilerek çeşitli teçhizatlar kontrol edilir. Bunların arasında ana giderleri, gider içlerini, lavaboları ve küvetleri sayabiliriz.

Eskiden seramiklerin kırılması ve tüm sistemin baştan aşağı kontrol edilmesi gerekebilmekteydi. Ancak şimdilerde böyle ciddi hasarlara meydan vermeden teknolojik sistemler ile su kaçağı nasıl bulunur sorusu aydınlığa kavuşturuluyor. En az hasarla hatta neredeyse hiç yıkıma uğratmadan su kaçağı tespiti yapılabiliyor.

Su Kaçağının Önüne Geçilmesi

Kaloriferden kaynaklanan kaçaklar da su kaçağına mahal verebilmektedir. Kombiden kaynaklı basıncın düşmesi sonucunda kaçak ortaya çıkabilir. Isıdan kaynaklı genleşmenin akabinde çatlaklar meydana gelir. Bunların önlenmesi için çeşitli ilaç içerikli kapatıcılar kullanılmaktadır. Böylece su kaçağının da önüne geçilmiş olunur. Kapatıcıların uygulanmasından evvel su tesisatının arındırılması gerekir. Ardından kapatıcılar yerleştirilerek kaçağın önüne geçilmiş olur. Herhangi bir kaçak varsa o bölgede kristalleşme görülür. Ancak delik kapatıldığı için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Banyolardaki su kaçakları tespiti en kolay olan arızalar arasındadır. Ancak belirlenmesi kolay olsa da sonuçlarının geri dönüşü zor olabilmektedir. Zira katınızda gerçekleşen bir kaçak alt kat sakinlerinin prizlerinden su çıkmasına sebep olabilir. Bu aşamada komşunuz sizden masraflar için ücret talep edebilir. Maalesef zararınız bir anda ikiye katlanabilir. Bu açıdan bakıldığında da su kaçaklarının tespit edilmesinin önemi anlaşılmaktadır.

Bazen evin yapım aşamasındaki dikkatsizliklerden ötürü sorunlar baş gösterebildiği gibi, zamanla kaliteli boru kullanılmamasından kaynaklanan aşınmalar da sorunun kaynağı olabilmektedir. Bilinçsizce kullanım ve sorunun erkenden teşhis edilememesi de sonrasında daha büyük problemlerin zuhur edişine neden olabilir. Piyasada birçok su kaçağı tespitinde görevli firma mevcuttur. Gerektiğinde onlara başvurularak alınan yardımlar sayesinde hem kendi dairenizi hem de komşularınızı çeşitli felaket senaryolarından muhafaza edebilirsiniz.

Su kaçağının kaynağının belirlenmesi ve hemen önüne geçilmesi komşuluk ilişkileri açısından da son derece elzemdir.  Zira üst katlarda oturuyor iseniz sizdeki bir sorun kısa zamanda aşağı katlardaki komşuların da şikayetlerineneden olacaktır. Bunun önüne geçmek için profesyonel yardım alınması gerekebilir. Su kaçağı nasıl bulunur problemiyle kendiniz başa çıkamıyorsanız dışarıdan destek almanızda fayda vardır.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir