Kanal açma

Kanal Açma Nedir?

Evlerde, tuvalet, banyo ya da mutfak gibi su tesisatının yoğun olarak kullanıldığı yerlerde bulunan gider boruları,  zamanla ve herhangi bir sebeple tıkanma yapabilmektedir. Kanal açma; bu pisliklerin giderilmesi ile tıkalı gider borularının açılması işlemidir. Bunun için tamamen en son teknoloji ile geliştirilmiş olan cihazlarla işlem yapılmaktadır. Böylece sonuç sorunsuz olarak halledilebilmektedir.

Kanal boruları olarak da bilinen gider boruları, yanlış kullanımlar sonucu tıkanabilmektedir. Atılan kağıt havlular, pedler, yağlar ya da atılmaması gereken tüm büyük malzemeler sonucu bu tıkanıklıklar yaşanabilmektedir. Evlerde oluşan bu tıkanlıklar için kullanılan tazyikli sular ya da ilaçlar ise, çok da işe yaramamaktadır. Bunun için kesinlikle profesyonel bir yardım alınması şarttır.

Ne Tür Kanallar Açılır?

Evlerde, binalarda ve işyerlerinde;

 • Tıkalı olan kanalizasyon kanalları,
 • Tıkanmış tuvalet gideri,
 • Bulaşık makinesi gideri,
 • Lavabo gider boruları,
 • Banyo giderleri ve
 • Bina önlerindeki lögarların kanal açma işlemi yapılabilir.

Kanalların Tıkanma Sebepleri Nelerdir?

Kanal borularının tıkanmalarına bir çok şey etken olabilir. Bunlar;

 • Tuvalet giderine atılan ve erimeyen atıklar,
 • Bulaşık makinesine temizlenmden konulan tabaklardaki atıklar,
 • Mutfak giderlerine atılan yağlı sular ve parçalı yiyecekler,
 • Giderlerdeki su kireçlerinden kaynaklanan tortular ve
 • Bina önü lögarlarına, bina içindeki dairelerin tuvalet giderlerinden gelen kağıt, ped gibi cisimler neden olmaktadır.

Kanal Açma Nasıl Olur?

Gider borularının herhangi bir nedenle tıkanması, kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyecektir. Kendi yaşam alanları içerisinde pis koku ya da suların taşması sonucu insanlar, büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bundan dolayı yapılması gereken şey, tıkanıklığın sebebinin bulunarak, en kısa sürede kanal açma işleminin en yapılmasıdır.

kanal açma2 tesisat

Bunun için robotik cihazlar ve kameralar kullanılmaktadır. Robot cihaz ile boruda rahatlıkla ilerleme sağlanır. Tıkalı noktada cihaz durur ve ilerleyemez. Burada devreye kamera ve görüntüleme sistemi çalışmaya başlar. Sorunun nedeni bulunmaya çalışılır. Nedenden sonra sıra tıkanıklığın nasıl açılacağına karar verilmesine gelir. Kimi zaman tıkanıklığa neden olan şeyler, parçalanarak temizlenmeye çalışılır. Buradaki en önemli nokta borunun zarar görmeden kanal açma işleminin tamamlanmasıdır.

Kameralı Sistemle Kanal Açma Kolaylığı

Tıkalı olan boruların açılması için uygulanan en yeni yöntem kameralı sistemdir.  Bu sistem sayesinde, tıkalı olan bölge çok daha rahat tespit edilebilmekte ve neden olan her ne ise parçalanarak atılabilmektedir. Böylece, duvarlar ya da fayanslar kırılmasına gerek kalmamakta, ayrıca borular da zarar görmemektedir.

Böylece, özel cihazlarla temizlik oldukça pratik bir şekilde yapılmakta ve kanal açma en kısa sürede sonuçlanmaktadır. Kanal açma için kullanılan diğer yöntemlerin aksine, duvar ve fayans kırılması ya da borulara zarar gelmesi gibi herhangi bir ekstra maliyet getirmeyeceği için, başlangıçta fiyat yüksek gibi görünse de, aslında çok daha uygun bir ücret çıkacağı aşikardır. Unutmamak gerekir ki kanal açtırma işleminde fiyatın ne kadar olduğu kadar kalitenin niteliği de önem kazanmaktadır.

Bu nedenle, herhangi bir şekilde tıkanan kanal borularının en uygun ücretle ve en kesin bir şekilde sonuçlanabilmesi için, bu işte uzman kişiler ve en son teknolojik cihazlarla yapılması gerekmektedir. Günümüz itibariyle kanal açma hizmeti sunan firma sayısının oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Esasında bu durum kanal açtırmak isteyenlerin farklı fiyat seçenekleriyle karşılaşmasını da mümkün kılıyor. Bundan dolayı şayet kanal açtırmak istiyorsanız, mutlaka ayrıntılı bir fiyat araştırmasının içerisinde yer almalısınız. Ancak bu sayede tam anlamıyla sorunsuz bir kanal açma hizmetimi satın almanı da mümkün olacaktır.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir