Robotla tıkalı pimaş açma

Robotla Tıkalı Pimaş Açma – Tesisatçı

İnsan hayatının sağlıklı ve kaliteli bir şekilde devam edebilmesi için yaşam alanlarında bazı sistemler bulunur. Bu sistemlerin birisi de yaşam alanındaki kullanılan suların bina dışındaki ana su borusuna iletilmesidir. Gider olarak da nitelendirilen bu sistem banyoda, küvette, mutfak lavabosunda, duşakabinler bulunur. Kullanılan suları alan borular rögarlara iletirler. PVC’den üretilen borular zamanla çeşitli nedenlerden dolayı tıkanırlar. Robotla tıkalı pimaş açma- tesisatçı hizmetleriyle açılması gerekir.

Giderlerde kullanılan borulara genel olarak Pimaş denir. Tıkanan borular açılmazsa sağlık açısından sıkıntılar doğurur.Sağlık açısından sıkıntı doğurmasının en önemli nedeni; atık suyun içinde kaldıkça üreyen bakteriler ve mikroplardır. Tıkanıklık açılmadığında suyu lavabo deliğinden geri çıkabiliyor. Geri çıkan su veya borularda kalan pis sular mikrop ve bakteri yaydıklarından tehlikeli olur. 113

Robatla Açılacak Pimaş Neden Tıkanır?

Pimaş borularının tıkanmasına sebep olan birçok neden bulunmaktadır. Bazen tıkanıklık evin içindeki borularda olurken bazen binanın borularında bazen ise sokaktaki borularda meydana gelir. Kişiler öncelikle evlerindeki tıkanıklıkları takip etmelidir. Su yavaş akıyorsa veya hiç akmıyorsa bir tıkanıklık olduğu anlaşılır. Robotla tıkalı pimaş açma-tesisatçı çağrılarak sorun hemen çözüme kavuşturulur. Tıkanıklığa neden olan durumlar şunlardır:

 • Banyo ve düş giderlerindeki tıkanıklığın en önemli nedeni genellikle saç kıllarıdır. Uzun olan saç kılları süzgece takılır. Fakat kısa olanlar veya arada kaçanlar boruda tıkanıklığa neden olur.
 • Vücuttan veya saçtan dökülen kılların dışında bir de halı vs gibi tekstil ürünlerinin tüyleri, tozları ve kirleri banyo gibi alanlarda tıkanıklığa neden olabilir.
 • Banyoda kullanılan bazı temizlik ürünlerinin kalıntıları borulara yapışarak zamanla tıkanıklığa neden olabilmektedir.
 • Tuvalet giderlerinin girişleri geniştir. Bundan dolayı çocuklar bazen oyuncaklarını atabiliyorlar. Çocukların attığı ve suda erimeyen oyuncaklar, hata ile boruya kaçırılan tuvalet fırçası başları, rulo halinde gidere bırakılmış tuvalet kağıtları, suda erimeyen kalitesiz tuvalet kağıtların atılması gibi nedenler tuvalet pimaşlarını tıkamaktadır. Tuvalet giderini tıkayan nedenlerin büyük bir çoğunluğu binanın ana gider borularının tıkanmasında da etkilidir.
 • Mutfak lavabolarındaki pimaşlar ise genellikle yemek kalıntılarından tıkanır. Atık yağlar, çay posaları gibi artıkları boruları tıkamaktadır. Yağ atıkları sadece tıkamakla kalmaz aynı zamanda kötü kokunun oluşmasına da neden olur.
 • Borular döşenirken bazen içinde harç veya inşaat kalıntıları kalmaktadır. Kalan inşaat kalıntıları zamanla pislikleri toplayarak tıkanır.
 • Ustaların borulara gerekli eğimi vermemeleri de tıkanıklık nedenleri arasındadır.

Robotla TıkalıPimaş Açma Nasıl Olur?

Pimaş borularında tıkanıklık olanlar hemen tesisatçı araştırmalıdır. Tesisatçının tıkanıklığı robotla açmasına dikkat edilmelidir. Robot olmadığında kırma ve dökme olacağından hem masraflı hem de zahmetli olacaktır. Kırmadan dökmeden masrafsız bir şekilde robotla tıkanıklık açma işleminde iki cihaz kullanılır. Birincisi borunun içini görüp tıkanıklığın yerini ve nedenini tespit etmeye yarayan kameralı cihaz, diğeri tıkanıklığı açan robot cihazdır. İki cihazla işlem şöyle gerçekleştirilir;

 • Teknik ekip öncelikle kameralı görüntüleme cihazını borunun içine bırakırlar. Bu cihaz borunun içindeki görüntüyü teknik elemanın önündeki ekrana aktarır.
 • Ekran üzerinden kamera görüntülerini takip eden elemanlar tıkanıklığın yerini ve nedenini tespit ederler.
 • Nedenin tespit edilmesi robot cihaza hangi aparatın takılacağını belirlemek için önemlidir. Şayet neden bir bez parçasıyla dolanıp çıkarılmasını sağlayan aparat takılır. Parçalanması gereken bir nedense ona göre aparat kullanılır. 
 • Aparatı takılan robot cihaz borunun içine sürülür. Cihaz borudaki tıkanıklığı giderdikten sonra çıkarılır.
 • Tıkanıklığın tam giderilip giderilmediğini tespit etmek için tekrar kameralı görüntüleme cihazıyla kontrol yapılır. Yapılan kontroller borularda yağ tabakası olup olmadığı, borulara verilen eğitimin yeterli olup olmadığı, ek yerlerinde veya başka yerlerinde çatlak olup olmadığı tespit edilir. Şayet herşey normalde işlem bitirilir.
 • Tıkanıklık giderilmemişse robotla tıkalı pimaş açma- tesisatçı tarafından gerekli aparatlar kullanılarak tekrar edilir.
Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir