Tuvalet kokusu nasıl giderilir

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet kokusunu naftalin gibi geçici çözümler ile çözüme kavuşturamayanlar başka yöntemlere meyletmektedir. Tuvalet kokusu nasıl giderilir sorusu birçok ev hanımı için yüzleşmek istemediği problemlerden biri olsa da ne yazık ki sık sık bu konuya maruz kalabilmektedirler. Geçici olarak kullanılan oda kokuları veya spreyler sadece kokuyu geçici olarak maskelerler. Ancak sorunun altında yatan başka bir durum ise o halde bir an evvel çözüme ulaşılması gerekir.

Kokunun kendisinin rahatsız ediciliğinden ötürü bir an evvel ondan kurtulmak isterken farkında olmadan hızlı ve geçici yöntemlere başvuruluyor olabilir. Kökünden çözüme ulaşabilmek adına öncelikle kokunun sebebini iyi tahlil etmek gerekir. Tuvalet kokusu nasıl giderilir sorusunu sormadan evvel neden oluştuğuna bakmak daha akıllıcadır. Kötü kokunun tespitini insanlar kendisi de yapabilir. Ortama eğer kükürt kokusu hakimse bu durum, suda bakterilerin ürediği anlamına gelir. Kokunun kaynağı tuvaletteki musluk ise o zaman boruların temizlenmesi gerekmektedir.

Tuvalet Kokusu Neden Oluşur?

Tüm tesisatı etkileyen bir durumda dışarıdan yardım almak gerekecektir. Eğer gelen koku kanalizasyon kokusu ise o zaman tuvalet tesisatının kontrol edilmesi gerekmektedir. Zira P tuzak borusunda bir sıkıntı olabilir. Lavaboların hemen altında bulunan bu borunun U şeklindeki kısmı kanalizasyonun derinliklerinden gelen kokunun iç mekana yayılmaması maksadıyla içinde su bulundurulur. Birleşim yerlerinden kaynaklanan bir hasarın kokunun açığa çıkmasına sebep olması muhtemeldir.

Tuvaletteki kokunun havalandırmanın arızasından kaynaklı bir sorun olması da olasıdır. Bunun için havalandırma boşluğundaki boruların sağlamlığının tespit edilmesi gerekir. Bağlantısı düzgün veya hiç yapılmamış bir pimaş borudan kaynaklı bir sorun da akıllara getirilmelidir. Giderlerin kokusu tuvalet seramiklerinin arasından da ortama salınabilir. Bunun için eğer yerde çatlaklar varsa tamirden geçirilmelidir.

Nasıl Çözüme Kavuşturulur?

Eğer gider borusu tıkalıysa bu probleminin çözümü için ev sakinleri kendi yöntemlerine de başvurabilirler. Beyaz sirke ve su karışımı ile tıkanan giderler kolayca açılabilir. Ayrıca karbonat ve limon suyu karışımı da aynı işlevi görecektir. Evde hazır bulundurmak ve geçici kokuların maskelenmesinde kullanılmak üzere esansiyel yağların üretimi de ev ortamında gerçekleştirilebilir.

Lavanta, vanilya özü, limon, beyaz sirke, karbonat gibi doğal malzemelerle kokulardan kurtulmak mümkün kılınmaktadır. Ayrıca düzenli yapılan temizlik de kokuların hem erkenden tespit edilmesinde hem de ferahlık ve titizliğin taze tutulmasında etkin olan temel faktörlerdendir. Lavabolara dökülen kahve telvesi ve kaynar su da kötü kokuların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Piyasa da var olan paketli kokulardan da bu aşamada yardım alabilirsiniz.

Evinizde ürettiğiniz kadar doğal olmamakla birlikte, eğer çalışıyorsanız ve bu işlerle uğraşmaya o kadar vaktiniz yoksa marketlerden tuvaletiniz için güzel kokular sunan ürünlerden birini edinebilirsiniz. Ancak bazen problemlerin çözümü bu kadar kolay olmayabilir. Profesyonel çözüm ve cihazlara ihtiyaç duyulması durumunda ilgililerden yardım alınmalıdır.

Bunun için birçok firma hizmet vermektedir. Tıkanıklıkların açılması için kullanılan robotik cihazlar, borulardaki çatlak veya kırıkları tespit etmeden kullanılan kamera sistemleri, kokuyu görünür kılan koku tespitinde kullanılan cihazlar bahsi geçenlerden birkaçıdır. Bu, duman şeklinde kokuyu surete büründürerek koku takibini ve kaynağını bulma açısından insanlara oldukça fayda sağlayan bir yöntemdir.

Kokuyu gidermek yaşamınızın normale dönmesi açısından bir müddet için birincil ihtiyacınız konumuna yükselebiliyor. Zira gündelik yaşam kokulardan oldukça etkilenmektedir. Güzel kokuların oluşturduğu güzel hisler kadar kötü kokuların sebep olduğu negatif duygular da yaşamınızı etkisi altına alabilmektedir. Tuvalet kokusu nasıl giderilir sorununu çözümlemek için güvenilir tesisat firmalarından alınacak yardımlarla sıkıntınızı en kolay şekilde halledebilirsiniz. Bunun için önceden detaylı bir araştırma ve kullanıcı yorumların takibi gerçekleştirilmeli, akabinde tercih yapılmalıdır.

Tıkla ve oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir